Szczawnica
szczawnica
Pieniński Park Narodowy:

Pieniński Park Narodowy w dzisiejszym kształcie został utworzony po stronie polskiej 1 stycznia 1955 roku, a po stronie słowackiej 1967.
Zajmuje on powierzcjnie 4356 ha, z tego 2346 ha przypada na stronę polską.
Krajobraz Pienińskiego Parku Narodowego jest zróżnicowany. Niemal cały obszar Parku znajduje sie w strefie dolnoreglowych lasów jadłowo-bukowych, jednak z uwagi na wapienne podłoże oraz wyjatkowo duże zróznicowanie geomorfologiczne i mikroklimatyczne
spotyka się tu obok naturalnych ekosystemów leśnych, ekosystemy naskalne i piagrowe, a także związane z działalnościa człowieka ekosytemy łąkowe i pastwiskowe.
Ekosystemy łąkowe Pienińskiego Parku należą do najbogatszych ekosystemów roslinnych w Polsce, na 1 m kwadratowy, mozna stwierdzic
30-40 gatunków roślin kwiatowych, a na 100 m kwadratowych ich liczba dochodzi do 70.
Pienińskie łąki dzięki swej niezwykłej różnorodności gatunkowej i bujności stanowią znakomita bazę pokarmową dla zwierząt bezkręgowych. Ogromna jest również ilość barwnych motyli.
Inną niezmiernie ciekawą grupę ekosystemu parku stanowią murawy naskalne będące najczęstszym siedliskiem dla pienińskich endemitów i reliktów a także dla rzadkich roslin wysokogórkich.
Trzecim składnikiem Pienin, obok łąk i muraw skalnych są ekosystemy leśne . Szata leśna Pienińskiego Parku Narodowego jest zróżnicowana w zależności od ekspozycji zboczy.
Strome południowe zbocza, silnie nagrzewane w czasie słonecznej pogody, stwarzają odmienne warunki dla rozwoju roslinności niz łagodne północne skłony zbudowane złatwo wietrzejących skał.
Lasy Pienin są głownym siedliskiem kręgowców, a szczególnie ptaków i ssaków. Można w nich spotkać : dziecioła trójpalczastego, orzechówke, myszołowa, rysia, borsuka, lisa, kune, tchórza, wiewiórki, myszy leśne.


Wstęp na teren Parku jest bezpłatny, płatne są wstępy na widokowe platformy na szczycie Trzech Koron, oraz na szczycie Sokolicy. Opłaty na galerie widokowe pobierane są w okresie 20.04 do 31.10. Bilet wykupiony na Trzech Koronach tego samego dnia jest ważny, również na Sokolicy i odwrotnie.

Zapraszam do obejrzenia działu Pozostałe kategorie, gdzie znajduje się galerie zwiazane z PPN.



(c) Copyright 2011 Kapturkiewicz Marzena. All rights reserved. Design: Marzena Kapturkiewicz

Linki